1- راه‌های درمان سرطان پستان کدام است؟
چنان‌ که بعد از معاینه و مشاهده ی نتیجه ی ماموگرافی و سونوگرافی توسط پزشک، سرطان پستان تأیید شود، نمونه ‌برداری از توده، توسط جراح در مرحله ی اول درمان انجام می‌شود.
معمولاً نمونه ‌برداری به ‌صورت سوزنی صورت می ‌گیرد و در صورتی که گزارش پاتولوژی تأیید کننده ی سرطان پستان باشد، جراحی درمانی لازم می ‌باشد. روش‌های مختلف جراحی جهت درمان اعمال می ‌شود؛ از جمله برداشتن تمام نسج ‌پستان و عضلات کوچک زیر سینه و لنف نودهای لنفاوی همان طرف.
روشی دیگر که با حفظ نسج ‌پستان همراه است، عبارت است از خارج کردن تمام توده‌، همراه با مقداری از نسج سالم اطراف یا خروج کامل توده‌ همراه با قسمتی از نسج آناتومیک سالم اطراف.
علاوه بر آن از غدد لنفاوی زیر بغل نمونه ‌برداری شده و غدد لنفاوی قابل مشاهده و مقداری از سیستم لنفاوی زیر بغل علاوه بر نسج ذکر شده خارج می‌شود و قسمت‌های برداشته شده حتماً جهت پاتولوژی ارسال می‌شود. در روی نسج ارسالی، بررسی‌های پاتولوژیک با رنگ آمیزی اختصاصی صورت می ‌گیرد.
با توجه به اینکه سرطان پستان، یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در خانم‌ها می‌باشد، تمامی خانم‌ها باید دقت کنند که هر توده‌ای که در پستان مشاهده کردند، بلافاصله به پزشک مراجعه کنند.
از دیگر اقدامات درمانی، شیمی‌درمانی می ‌باشد که در اکثر بیماران باید صورت گیرد و در بعضی موارد بررسی آزمایش‌های فیزیکی کامل، آزمایشات کلیوی، بررسی وضعیت قلبی و عروق، عکس ریه و سونوگرافی یا سی‌تی‌اسکن هم در کنار اقدامات ذکر شده ضروری است. در بسیاری از مواقع، بررسی ایزوتوپ استخوان‌ها هم ضروری می ‌باشد.
درمان دارویی پس از آماده شدن نتایج بیوپسی و تعیین وضعیت گیرنده‌های هورمونی نسج بدخیم و نتیجه ی STAGING(نمایش) بیماری و هم‌چنین وضعیت پریودها (یائسگی‌ یا نبودن آن) انجام می‌گیرد. شیمی درمانی، هورمون درمانی یا هر دو ممکن است، برای درمان انتخاب شود.
در مواردی نیاز به رادیوتراپی موضعی جهت بیمار در عمل پستان جراحی شده و زیر بغل مجاور وجود دارد که این بیماران توسط متخصص مربوطه، به رادیوتراپی ارجاع می‌شود.
2- آیا این بیماری ممکن است بعد از درمان مجدداً عود کند؟
احتمال عود بیماری وجود دارد و حتی ممکن است 15تا 17 سال پس از اقدامات جراحی و درمان‌های طبی، فعالیت مجدد بیماری شروع شود. میزان عود به نحوه و مدت درمان و اقدامات پیشگیرانه ی بعدی وابسته است.
با توجه به احتمال عود در این بیماران، ویزیت‌های مکرر توسط پزشک ،جهت بررسی احتمال عود، ضروری است. از طرفی در این گونه بیماران احتمال گرفتاری سرطان پستان در پستان مقابل افزایش می ‌یابد. بنابراین باید هر 4 تا 6 ماه بررسی‌های لازم همراه با ماموگرافی برای این بیماران انجام گیرد.
3- عدم درمان به موقع چه عوارضی به دنبال خواهد داشت؟
عدم تشخیص و درمان به موقع برای بیمار موجب درگیری اعضایی از جمله کبد، ریه، استخوان‌ها و... خواهد شد. به عبارتی متاستاز یا درگیری سایر اعضا ایجاد می ‌شود.
وجود متاستاز پیشرفته باعث کاهش طول عمر بیمار می ‌شود. بر همین اساس توصیه می‌ شود که بیماران معاینات خودشان را انجام دهند.
وجود برنامه‌های غربالگری در بعضی از کشورها در برنامه بهداشتی این جوامع توسط سیستم بهداشت و درمان باعث تشخیص زودرس و درمان به موقع و طول عمر بیشتر بیماران خواهد شد.
 4- آیا راه‌های پیشگیری کننده جهت پیشرفت بیماری سرطان پستان وجود دارد؟
در این بیماران توصیه می ‌شود بین انجام جراحی و شروع به درمان طبی، بیش‌تر از یک ماه فاصله نیاندازند که در این صورت احتمال پاسخ به درمان و جلوگیری از عود کاهش پیدا می‌ کند و در صورتی که بیماری تشخیص داده نشده باشد، مراحل درمانی از قبیل جراحی ضایعه، درمان‌های طبی (شیمیایی- هورمونی- رادیوتراپی) هر چه سریع ‌تر و در کوتاه‌ترین زمان، برای پیشگیری باید انجام گیرد.
5- توصیه‌ کلی شما به افراد مبتلا به این بیماری کدام است؟
توصیه کلی به بیمارانی که دچار این بیماری هستند، این است که:
الف- اقدامات درمانی و تشخیصی را به طور مرتب و جدی رعایت کنند.
ب- مراجعات خود را به پزشکان معالج به‌ طور منظم انجام دهند.
ج- با توجه به اینکه در چند دهه ی گذشته اقدامات درمانی طبی موثرتری جهت درمان این بیماران در تحقیقات وسیع حاصل شده است، این بیماران امید داشته باشند که هر روز احتمال جلوگیری از عود بیماری و احتمال درمان بیماری بیشتر می ‌شود.
د- با توجه به اینکه سرطان پستان، یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در خانم‌ها می‌باشد، تمامی خانم‌ها باید دقت کنند که هر توده‌ای که در پستان مشاهده کردند، بلافاصله به پزشک مراجعه کنند.
در صورتی که سرطان سینه تشخیص داده نشده باشد، مراحل درمانی از قبیل جراحی ضایعه، درمان‌های طبی (شیمیایی- هورمونی- رادیوتراپی) هر چه سریع ‌تر و در کوتاه‌ترین زمان، برای پیشگیری باید انجام گیرد.
6- توصیه شما به این بیمار 48 ساله کدام است؟
توصیه می ‌شود که معاینه توسط خودشان به صورت مرتب و ماهانه انجام گیرد. مراجعه به پزشکان متخصص داخلی، زنان، جراح عمومی به فاصله 4تا 6ماه صورت گیرد؛ مخصوصاً در خانم‌هایی که سابقه خانوادگی سرطان پستان را دارند، مراجعات مکرر و پیگیری‌های بیشتر به پزشک حتماً انجام گیرد.
در بیمار ذکر شده جواب پاتولوژی و نمونه ‌برداری نشان می ‌دهد که:
1- درمان بیماری با جراحی کافی نبوده است.
2- لبه‌های ضایعه بیشتر از آن بوده که برداشته شده است.
3- نسج اطراف بیماری هنوز وجود دارد.
4- توصیه می ‌شود که مجدداً جراحی شود.
5- در نهایت در این مرحله توصیه بنده این می ‌باشد که تمام نسج ‌پستان برداشته شود.
با توجه به سن بیمار احتمالاً هنوز خونریزی‌های پریود ادامه دارد و در این صورت شیمی درمانی و رادیوتراپی ضروری می ‌باشد. پس از انجام شیمی درمانی در حدود 6الی 8 ماه و با توجه به اینکه پروژسترون و استروژن در نسج بدخیم‌ پستان مثبت است، لازم است، هورمون درمانی شروع شود.
با توجه به این که توده خارج شده از پستان 5 سانتی‌متر بوده بهتر است، درمورد ایشان رادیوتراپی موضعی انجام گیرد.
+ نوشته شده توسط در و ساعت |
در کمتر از30 ثانيه؛سلول‌هاي سرطاني در گره‌هاي لنفي، تشخيص و تخريب مي‌شوند   
محققان آمريکايي با بهره‌گيري از فيبر نوري موفق به شناسايي و تخريب متاستاز گره‌هاي لنفي در کمتر از 30 ثانيه شدند.
به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا منطقه علوم پزشکي تهران، محققان موسسه سرطان وينتراپ راکفلر و دانشگاه علوم پزشکي آرکانزاس با استفاده از فيبر نوري روش ديگري توسعه داده‌اند که مي‌تواند متاستازهاي گره‌هاي لنفي را شناسايي کرده و آنها را از بين ببرد. اين کار مي‌تواند از گسترش بيشتر سرطان سينه، سرطان پوست (ملانوما) و سرطان روده که از طريق گره‌هاي لنفي پخش مي‌شوند، جلوگيري کند.
کلونوسکوپي يکي از بهترين روش‌هاي مبارزه عليه سرطان است. پزشک با استفاده از اين روش مي‌تواند در يک مرحله بخش‌هاي پيش‌سرطاني را در کلون تشخيص داده و سپس آن را جدا کند. اين روش يک درمان لحظه‌اي است که مي‌تواند از گسترش سرطان جلوگيري کند.
ولاديمير ژاروف و همکارانش از نانوذرات اکسيد آهن روکش‌شده با پليمر و نانولوله‌هاي کربني پوشيده شده با طلا به عنوان هسته اصلي سامانه متشکل از چندين روش تجزيه‌اي مختلف و درمان حرارتي مبتني بر نور استفاده كرده‌اند. با استفاده از اين سامانه مي‌توان سلول‌هاي سرطاني جابه‌جا شونده را که به گره‌هاي لنفي نگهبان حمله مي‌کنند، شناسايي و از بين برد.
هر دو نوع نانو ذره مورد استفاده در اين روش مي‌توانند به عنوان عوامل بسيار خوب افزايش تباين فتوآکوستيک عمل كنند. البته نوع برهمکنش هر يک از آنها با پالس‌هاي ليزر متفاوت است. اين محققان پس از تزريق اين نانوذرات به موش توانستند تجمع هر دوي آنها را در گره‌هاي لنفي نگهبان به صورت کمي تشخيص دهند.
اين گروه تحقيقاتي نشان دادند که مي‌توانند از روش‌هاي فتوآکوستيک براي تشخيص سلول‌هاي جابه‌جا شونده سرطان سينه و ملانوما در گره‌هاي لنفي نگهبان موش استفاده کنند. در حقيقت اين پژوهشگران توانستند به صورت بلادرنگ از نحوه توزيع سلول‌هاي سرطاني جابه‌جا شونده در سيستم لنفي نقشه‌برداري کرده و تک‌تک سلول‌هاي سرطاني را در گره‌هاي لنفي نگهبان بشمارند.
در نتايج اين بررسي آمده است که مي توان با استفاده از يک روبشگر ليزري فيبر نوري، نانوذرات جمع شده در گره‌هاي لنفي را مورد تابش قرار دهند. اين تابش موجب گرم شدن سريع نانوذرات شده و ميکروحباب‌هايي را در محيط اطراف آنها ايجاد مي‌کند. در نهايت اين ميکروحباب‌ها ترکيده و انرژي آزاد مي‌کنند که موجب کشته شدن سلول‌هاي سرطاني جابه‌جا شونده مي‌شود. تمام اين فرايند که شامل شناسايي و تخريب سلول‌هاي سرطاني جابه‌جا شونده است، کمتر از 30 ثانيه طول مي‌کشد.
جزئيات اين کار که بخشي از هزينه آن توسط موسسه ملي سرطان تأمين شده است، در مجله «Journal of Biophotonics » منتشر شده است.
+ نوشته شده توسط در و ساعت |
شاید چندان قابل توجه نباشد اما باید بدانید که نحوه خوابیدن شما در این زمینه موثر می باشد.

به گزارش گروه ترجمه«سلامت نیوز» به نقل از آکادمی پوست امریکا نحوه خوابیدن و قرار گرفتن صورت می تواند در بروز خطوط خواب موثر باشد. بهتر است برای پیشگیری از این اتفاق به پشت بخوابید به طوری که صورت شما کمتر در معرض فشار  و خط افتادگی شود.

نوع تغذیه نیز در این زمینه بسیار موثر است. مصرف ماهی به خصوص ماهی سالمون که سرشار از اسید چرب امگا 3 و پروتئین های موثر در ساختمان پوست می باشد می تواند تغذیه مناسبی برای پوست به حساب آید .

وضعیت صورت در مواقع مختلف نیز باید در نظر گرفته شود. مثلا زمانی که در معرض نور خورشید قرار می گیرید ناخودآگاه چشم خود را جمع کرده و به حالت اخم گونه در می آورید به طوری که انواع چین و چروک در اطراف آن شکل می گیرد. برای جلوگیری از این اتفاق لازم است که از عینک آفتابی مناسب استفاده کنید.

از ترکیبات آرایشی حاوی اسید الفا هیدروکسی استفاده کنید. این نوع اسید طبیعی که در میوه ها وجود دارد سلول های مرده روی پوست به خصوص اطراف چشم را از بین می برد و پوست را تحریک به کلاژن سازی می کند.

قهوه نیز نوشیدنی مناسبی برای پوست به حساب می اید. این امر به خاطر کاکائوی موجود در قهوه است.. این ماده سرشار از دو نوع فلاونول مفید برای پوست است که مانع از آسیب پوست ناشی از نور خورشید می شود . چرخه خون را به سلول های پوستی بهبود می بخشد.و پوست را نرم تر و لطیف تر می کند.

توصیه می شود که از شست و شوی بیش از اندازه صورت به خصوص با صابون اجتناب کنید.

استفاده از ویتامین c به صورت موضعی نیز می تواند مفید باشد. اجتناب از نور خورشید، استفاده از کرم ضد افتاب، عدم استعمال دخانیات و استفاده از مرطوب کننده ها نیز از جمله روش های مفید دیگر برای حفاظت از سلامت پوست است.

+ نوشته شده توسط در و ساعت |
 

فردي كه قصد انجام جراحي زيبايي را دارد براي دستيابي به يك نتيجه خوب و راضي‌كننده ابتدا بايد ببيند كه هدفش از انجام جراحي چيست و سپس انتظار واقع‌بينانه‌اي از عمل زيبايي داشته باشد. علاوه بر اين، درنظر گرفتن مزايا و خطرات احتمالي در كنار دسترسي به يك جراح خوب و ماهر، ازجمله مواردي هستند كه فرد بايد درنظر داشته باشد تا بتواند بهترين تصميم را بگيرد.
اعمال جراحي زيبايي را مي‌توان به دو دسته كلي تقسيم كرد. نوع اول كه امروزه هنگام صحبت از جراحي زيبايي، بيشتر به ذهن مي‌آيد، تغيير ظاهر قسمت‌هايي از بدن است كه عملكرد طبيعي دارند اما شكل آنها باعث شده تا فرد نسبت به آنها احساس رضايت كامل نداشته باشد، اين نوع عمل جراحي از گروه ديگر عمل‌هاي جراحي كه در آنها پزشكان ظاهر و عملكرد قسمت‌هايي از بدن‌را كه به‌وسيله ناهنجاري‌هاي مادرزادي، صدمات و يا بيماري‌هايي نظير سرطان آسيب ديده‌اند‌، اصلاح مي‌كنند، كاملا متفاوت است. فردي كه علاقه‌مند به انجام جراحي زيبايي است اين عمل را فقط و فقط جهت زيبايي انجام نمي‌دهد، بلكه او مي‌خواهد احساس بهتري در مورد خودش پيدا كند. البته اين انتظار چندان دور از واقعيت نيست. تحقيقات نشان داده‌اند كه با وجود خطرات احتمالي جراحي، ظاهر بهتر و احساس بهتر، هر دو با انجام جراحي زيبايي قابل دستيابي هستند.
برخلاف آنچه ممكن است به ذهن بيايد، افرادي كه قصد انجام جراحي زيبايي دارند، معمولا از ظاهر كلي خود تصور مثبتي دارند ولي از شكل يك قسمتي از بدن خود ناراضي هستند. در واقع در مقايسه با افرادي كه اصلا علاقه‌اي به انجام جراحي زيبايي ندارند، برخي از اين افراد حتي در مورد ظاهر كلي بدنشان احساس بهتري دارند. علاوه بر اين، زندگي اجتماعي بهتر و روابط زناشويي و بين فردي مستحكم‌تري پيدا كرده‌اند و از زندگي‌شان لذت بيشتري برده‌اند. البته اين بدان معني نيست كه افرادي كه قصد عمل دارند، تصور كنند با انجام جراحي زيبايي آسيب‌ها و ناراحتي‌هاي روحيشان بهبودي چشمگيري پيدا مي‌كند. مثلا اگر فردي دچار افسردگي باشد، جراحي زيبايي كمك چنداني به بهبود او نمي‌كند.‌به ‌طور كلي در صورتي كه فرد در حالت سلامتي كلي خوبي باشد، جراحي زيبايي درمورد وي بسيار خوب نتيجه خواهد داد. علاوه بر اين، شخص بايستي كه نكات زير را هم درنظر داشته باشد. 
1- انتظارات از نتيجه عمل بايد منطقي و واقع‌گرايانه باشد. در واقع شما از جراحي زيبايي بايد انتظار بهبود وضع را داشته باشيد نه بي‌نقصي. مطمئنا اگر شما انتظار داشته باشيد كه پس از يك عمل جراحي، شبيه ستاره‌هاي هاليوود شويد، نتيجه عمل چندان شما را راضي نخواهد كرد. درنظر داشته باشيد كه نتايج خارق‌العاده‌اي كه افراد مشهور و ثروتمند از عمل‌هاي‌‌زيبايي‌مي‌گيرند، هزينه هاي هنگفتي به همراه دارد.
2-صبر و تحمل و پول لازم را داشته باشيد! جراحي زيبايي تحت پوشش بيمه نيست و هزينه آن بسته به نوع عمل و جراحي متفاوت است و معمولا بين چند صد هزار تا چندين ميليون تومان است. بهبودي كامل پس از عمل هم زمان‌بر است و بعد از عمل حداقل يك روز و گاه تا چند هفته طول مي‌كشد تا بتوانيد دوباره سر كار برگرديد.
3-جراحي زيبايي مانند هر جراحي ديگري مي‌تواند عوارضي به همراه داشته باشد و نتايج آن هم ممكن است دقيقا آن چيزي نباشد كه شما انتظار داريد. هرچقدر ارتباط جراح با بيمار بيشتر باشد، بيشتر و بهتر مي‌تواند انتظارات بيمار را منطقي كند و در نتيجه بيمار از نتيجه عمل جراحي راضي‌تر خواهد بود. رضايت‌مندي از نتيجه عمل جراحي به عوامل متعددي بستگي دارد كه برخي از آنها عبارتند از ميزان انتظارات فرد از عمل، نوع و مدت زمان عمل جراحي، مهارت جراح، قسمتي از بدن كه تحت جراحي قرار مي‌گيرد، توانايي بدن جهت بهبودي زودرس و... همچنين جراح بايد به بيمار توضيح دهد كه احتمال دستيابي به نتيجه خوب از عمل جراحي تا چه حد است.
گذشته از احتمال نارضايتي از نتيجه عمل، احتمال بروز ساير خطرات و مواردي كه به‌طور طبيعي در طي هر عمل جراحي به‌وجود مي‌آيند را نيز نبايد دست كم گرفت. چنانچه فردي سابقه بيماري‌هاي قلبي عروقي، بيماري‌هاي ريوي و يا چاقي را داشته باشد، در معرض خطر بيشتر ازنظر ابتلا به عوارضي همچون ذات‌الريه، سكته مغزي، حمله قلبي و ايجاد لخته‌هاي خوني در پاها و يا ريه‌ها به دنبال عمل جراحي خواهد بود.
ساير عوارض احتمالي جراحي عبارتند از: حالت تهوع، گيجي، درد بيش از حد كه شايد موجب بستري شدن در بيمارستان هم بشود، بي‌حسي، احساس سوزش و خارش كه ممكن است به‌طوردائم باقي بمانند، تجمع مايع شفاف در زير زخم كه شايد جراح مجبور شود آن را به وسيله سوزن تخليه نمايد، تجمع خون در زير محل شكاف جراحي كه باز ممكن است به تخليه جراحي نياز پيدا كند، آسيب پوست كه عامل آن، جريان خون ناكافي به‌ويژه در افراد سيگاري است، خونريزي بيش از اندازه كه در موارد حاد آن بايد تزريق خون انجام گيرد، عفونت در محل عمل كه گاه نياز به عمل جراحي مجدد دارد و نتيجه آن، ايجاد يك برش بزرگ‌تر خواهد بود و... همچنين احتمال ايجاد بي‌قرينگي در محل جراحي را نبايد از ياد برد كه حتي ممكن است دائمي و يا نياز به عمل جراحي مجدد داشته باشد. اين موارد، اهميت كمك گرفتن از يك جراح ماهر را بيشتر نشان مي‌دهد. در صورتي كه جراح مجرب و ماهر بوده و بيمار، دستورات پس از عمل را به دقت انجام دهد، بهبودي پس از عمل بسيار سريع‌تر به‌دست خواهد آمد.
اما چگونه مي‌توان يك جراح مجرب پيدا كرد؟ و هنگام انتخاب جراح، بايد موارد بسياري را درنظر داشت. اولين نكته اين است كه جراح و يا هر كسي كه قرار است عمل جراحي زيبايي را انجام دهد، بايد مدرك معتبري در زمينه‌اي كه مي‌خواهد اقدام كند، داشته باشد. در حال حاضر خيلي از پزشكان با تخصص‌هاي گوناگون‌اقدام‌به‌انجام برخي جراحي‌هاي زيبايي مي‌كنند ولي تخصص‌هايي كه مورد تاييد هستند عبارتند از: جراحي گوش و حلق و بيني، جراحي پلاستيك، جراحي پلاستيك فك و صورت، چشم‌پزشكي و تخصص پوست و مو، اما متخصصان هركدام از اين رشته‌ها هم در يك زمينه مهارت دارند و نه در همه زمينه‌ها. هر متخصص نقاط قوت و ضعف خودش را دارد و ممكن است يك عمل جراحي را خوب انجام دهد اما در ساير اعمال جراحي ضعف داشته باشد. به‌عنوان مثال ممكن است كه يك متخصص، ليپوساكشن خوب و موفقيت ‌آميزي داشته باشد اما اين بدان معنا نيست كه اين پزشك در مورد ساير اعمال جراحي مثل رينوپلاستي (جراحي زيبايي بيني) هم به همين اندازه موفق باشد. علاوه بر اين، بايد توجه داشته باشيد كه همه عمل‌هاي زيبايي را نمي‌توان در مطب انجام داد.
برخي عمل‌هاي جراحي نظير ابدومينوپلاستي (جراحي زيبايي شكم) حتما بايد در بيمارستان انجام شود. در مورد عمل‌هاي جراحي كه نياز به بي‌هوشي كامل دارند نيز بايد ابتدا اطمينان حاصل كنيد كه امكانات و تجهيزات مركز جراحي كامل و مورد تاييد است. چنانچه شما نياز به كسب اطلاعات بيشتر در مورد يك جراحي خاص و يا يك عمل جراحي خاص داريد، توصيه مي‌كنيم به جاي پرس و جو از بيمارستان‌ها و افراد ناآشنا، با افراد مورد اعتماد و آشنا مانند يك پزشك آشنا مشورت كنيد.
در صورتي كه شما قصد انجام جراحي زيبايي را داريد، قبل از اينكه تصميم قطعي خود را بگيرد، توصيه مي‌كنيم حتما از پزشك در مورد احتمال وجود ساير راه‌هاي درماني كه نتايج مشابه و يا حتي بهتر از جراحي احتمال بستري شدن و مدت زمان آن، عوارض احتمالي، پيگيري‌ها و توصيه‌هاي پس از عمل، درصدي از افراد كه به جراحي مجدد نياز پيدا مي‌كنند و از همه مهم‌تر هزينه عمل و اينكه هزينه عمل‌هاي مجدد برعهده چه كسي خواهد بود، نيز اهميت بسياري دارد. اگر شما با درنظر گرفتن تمامي موارد فوق، جراح مناسب را البته با قيمت مناسب، پيدا كنيد و از انتخاب خود هم مطمئن باشيد، قطعا احساس آرامش بيشتري خواهيد داشت. فراموش نكنيد كه اين شما هستيد كه تصميم به انجام عمل جراحي گرفته‌ايد و باز اين شما هستيد كه فرد خاصي را به‌عنوان جراح خود برگزيده‌ايد. اگر نمي‌خواهيد يك روز از اين تصميمتان پشيمان شويد، با دقت در مورد آن فكر كنيد.

+ نوشته شده توسط در و ساعت |


Powered By
BLOGFA.COM